Jászok:
jászok egy indoiráni nyelvű nép, az alánok leszármazottai. Legközelebbi rokonaik a Kaukázusban ma élő oszétok. A jászok Magyarországra a kunokkal egy időben, a 13. század közepétől települtek be, de a folyamat csak a 14. században fejeződött be. Nyelvük a 16. században kihalt, de jász identitásukat megőrizték.
A jászok neve az ókor végén a Szir-darja mellett élő, indoiráni nyelvet északi ágába tartozó nyelvet beszélő ásziktól ered. Az ászi népnév mint több törzset jelölő név a Kr. e. 3-2. században tűnik fel. Az ászi törzsek magas szintű földműves kultúrát teremtettek. Kr.e. 129-re Szogdiára és Baktriára is kiterjesztették uralmukat. Kr.e. 43-ban keletről a hiungnu (hun) törzsek támadása érte őket, de az Ászi Birodalmat ez véglegesen nem rendítette meg, néhány évtized múlva újra megszilárdult, s csak majd a 350-ben bekövetkező hun támadás söpörte el. Az ászik jelentős része a Kr.e. 1. században elhagyta a közép-ázsiai őshazát és egészen a Kaukázus vidékéig jutott, ahol az évszázadok során beolvadt a vele rokon alán népbe. Az alánokat is kezdték ászinak nevezni. Dzsajháni arab földrajzi művében, amely a 870-es évek körüli állapotokra vonatkozik, az alánok két nagy törzse duhsz-ász és tuval-ász néven szerepel. Később mohamedán forrásokban az ászi és alán nevek váltakozva szerepelnek, végül a mongol kor után az alán népnév végleg eltűnik a Kaukázus vidékére vonatkozó leírásokból.
A magyar nyelvbe általános vélemény szerint valószínűleg orosz vagy délszláv közvetítéssel került az ászok neve, amely a szláv nyelvekre jellemző szó eleji „j” hangot kapott, és így születhetett a magyar „jász” név. Róna-Tas András szerint azonban egy csuvasos típusú török nyelvben is az ász alakból szabályosan jász lesz. A 'hermelin' jelentésű török ász szó a mai csuvasban jusz, ami közvetlenül egy jász alakra megy vissza.
Mivel az ókorban a szintén indoiráni nyelvű jazigok egy része a Kárpát-medencében élt, egy korábbi népszerű elmélet a két népnév valószínű rokonsága alapján (jazig – jász) úgy tartotta, hogy a jászok a honfoglalás előtti kárpát-medencei jazig népesség egyenes leszármazottai. A mai kutatási eredmények azonban ezt a fentebbieknek megfelelően cáfolják.
Tovább olvashatsz a cikkről: http://hu.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1szok
És a végére egy riport a Duna Tv jóvoltából:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése